Second Round – Taça de Portugal Results; 2Liga Chaves, Mafra Eliminated

D – District

CP – Third Division

II – Second Division

Third round schedule next month will feature first division clubs.

Friday, October 9
Sertanense (CP) – Estoril (II), 0-4

Saturday, October 10
Caldas (CP) – Sporting da Covilhã (II), 1-1 EXTRA TIME, (4-5 PK)
União Montemor (CP) – Feirense (II), 0-2
Vidago (CP) – Vilafranquense (II), 1-5
Ovarense (D) – Oriental Dragon (CP), 1-2 EXTRA TIME
Fontinhas (CP) – Mafra (II), 1-0
Esperança Lagos (CP) – Penafiel (II), 1-3
Estrela da Amadora (CP) – Lusitano Vildemoinhos (CP), 2-0

Sunday, October 11
Juventude SC (CP)-Académica (II), 1-3
GR Amigos da Paz (CP)-Cova da Piedade (II), 1-4
Câmara de Lobos (CP)-Vizela (II), 0-2
St. Marta Penaguião (D)-Leixões (II), 1-5
Vila Real (CP)-Casa Pia (II), 2-3
Sp. Espinho (CP)-Desp. Chaves (II), 1-0
Estudantes Africanos Bragança (D)-Arouca (II), 0-2
Sesimbra (D)-UD Oliveirense (II), 1-4
Idanhense (D)-Torreense (CP), 0-8
GS Loures (CP)-Gondomar (CP), 0-2
Moura (CP)-Beira Mar (CP), 0-2
São Martinho (CP)-Paredes (CP), 1-2
1.º Dezembro (CP)-União de Leiria (CP), 1-2
Vianense (CP)-Vilar Perdizes (D), 0-1
Pêro Pinheiro (CP)-Fafe (CP), 0-1
Oleiros (CP)-Mirandela (CP), 3-2
Moncarapachense (CP)-Anadia (CP), 1-2
Monção (D)-Barreirense (D), 2-0
Vitória Sernache (CP)-Fabril Barreiro (CP), 0-2
Trofense (CP)-RD Águeda (CP), 4-2
Montalegre (CP)-Vila Cortez Mondego (CP), 3-1
Carapinheirense (CP)-Pinhalnovense (CP), 0-2
Cerveira (CP)-Oriental Lisboa (CP), 0-2
Portomosense (D)-Real SC (CP), 0-3
São João de Ver (D)-Marinhense (CP), 0-1 EXTRA TIME
Limianos (D)-Mineiro Aljustrelense (CP), 2-1 EXTRA TIME
Lusitano GC (CP)-Mortágua (CP), 2-1 EXTRA TIME
Amora (CP)-Ferreiras (D), 1-0 EXTRA TIME
Sanjoanense (CP)-Canelas 2010 (CP), 0-0, 4-2 PK
Ançã (D)-Sacavenense (CP), 2-2, 3-4  PK
Sp. Ideal (CP)-Merelinense (CP), 0-0, 3-4 PK
Alverca (CP)-Camacha (CP), 2-1

Wednesday, October 28
Vilaverdense (CP) 1-1 Lourinhanense (pk 5-4)
Pedras Rubras (CP)-Salgueiros 08 (CP) 15:00
Rebordelo (D) 1-3 Varzim (II) 
Felgueiras 1932 (CP) 2-1 Valadares Gaia (CP)
V. Setúbal (CP) 1-3 Ac. Viseu (II) 

 

 

 

Share:

Author: Administrator