Taça de Portugal – 1st Round Results

D-Districts

CP – 3Liga

Second round is scheduled for the weekend of October 11.

SÉRIE A
Saturday
Amares (D) – Vianense (CP), 0-1
Berço (CP) – Vilaverdense (CP), 1-2
Bragança (CP) – Os Limianos (D), 0-1
Sunday
Caçadores Taipas  (D) – Fafe (CP), 0-3
Maria Fonte (CP) – Montalegre (CP), 1-2
Cerveira (CP) – Brito (CP), 2-0
Águia Vimioso (CP) – Mirandela (CP), 1-1 (1-2 extra time)

SÉRIE B:
Saturday
Porto Cruz (D) – Camacha (CP), 1-4
Sunday
**Felgueiras 1932 (CP) – Aves (CP) **win by forfeit
São Martinho – Pevidém (CP), 0-0 (2-0 extra time)
Pedras Rubras (CP) – Amarante (CP), 1-1 (2-1 extra time)
Vila Real (CP) – Mondinense (CP), 0-0 (1-0)
Trofense (CP) – Vila Meã (D), 0-0 (pk 7-6)

October 7
União da Madeira (CP) -Tirsense (CP), 0-5

SÉRIE C:
Coimbrões (CP) – Valadares Gaia (CP), 1-2
Gondomar (CP)  – Mêda (D), 7-0
Santa Marta Penaguião (D) – Cinfães (D), 2-0
S. João Ver (CP) – Lusitânia Lourosa (CP), 1-0
União Paredes (CP) – Castro Daire (CP), 1-0
Câmara Lobos (CP) – Leça (CP), 2-1
Canelas 2010 (CP) – Foz (D), 2-0

SÉRIE D:
Saturday
Beira Mar  (CP) – Oliveira Hospital (CP), 1-0
Sunday
Calvão (D) – Carapinheirense (D), 0-1
Lusitano Vildemoinhos (CP) – Águias Moradal (D), 0-0 (pk 7-6)
Ferreira Aves (D) – Sanjoanense (CP), 0-1
Aguiar Beira (D) – Vila Cortez Mondego (CP), 1-4
Ançã (D) – Tocha (D), 3-1
Anadia (CP) – Condeixa (CP), 0-0 (2-0 extra time)

SÉRIE E:
Fátima (CP) – Oleiros (CP), 0-3
Sertanense (CP) – Benfica e Castelo Branco (CP), 1-0
Portalegrense 1925 (D) – Marinhense (CP), 0-11
União Tomar (CP) – Portomosense (D), 2-3
Crato (D)  – UD Leiria  CP), 0-4
GRAP (CP) – Alqueidão Serra (D), 2-1
Alcains (CP) – Vitória Sernache (CP), 2-2 (pk 3-4)

SÉRIE F:
Pêro Pinheiro (CP) – Praiense (CP), 0-0 (1-0 extra time)
**Alverca (CP) – Guadalupe (D), **win by forfeit
Sacavenense (CP) – Sintrense (CP), 2-0
União Torreense (CP) – União Almeirim (CP), 3-0

October 7
Fazendense (D) 0-2 1.º Dezembro (CP)
Ericeirense (D) 0-3 Loures (CP)

October 21
Lourinhanense (CP) 1-0 União Santarém (CP) (extra time)

SÉRIE G
Fabril Barreiro (CP) – Rabo Peixe (CP), 2-0
**Real (CP) – Lusitânia Açores (D) **win by forfeit
Ideal (CP) – Vale Formoso (D), 4-0
São Roque (D) – Estrela (CP), 0-3
**Oriental Dragon (CP) – Fayal (D) **win by forfeit
**Barreirense (D) – Madalena (D) **win by forfeit
Pinhalnovense (CP) – Atlético (D), 2-0

SÉRIE H:
Olhanense (CP) – Lusitano de Évora (CP), 0-2
Mineiro Aljustrelense (CP) – Praia Mil Fontes (D), 0-0 (1-0 extra time)
Lusitano Évora (D) – Moncarapachense (CP), 0-0 (pk 3-4)
Vasco Gama (D) – Juventude de Évora  (CP), 1-1 (1-2 extra time)

October 5
**Moura (CP)-Culatrense (D), 2-0

October 7
**Ferreiras (D)-Louletano (CP), 2-2 (4-2 GK)

Received byes into next round: Esperança Lagos (CP), Merelinense (CP), Vitória de Setúbal  (CP), Ovarense (D), Águeda (CP), Caldas (CP), Mortágua (CP), Fontinhas (CP), Vidago (CP), Olímpico Montijo (CP), Amora (CP), Vilar Perdizes  (D), Monção (D), Estudantes Africanos Bragança (D), Rebordelo (D), Salgueiros (CP), União Idanhense (D), União Montemor (CP), Espinho (CP), Sesimbra (D), Oriental Lisboa (CP).

Share:

Author: Administrator