Taça de Portugal 1st Round Draw (Matches Sept. 8)

The draw for the first round of the Taça de Portugal has been released.

The first round features teams from the third division and the districts.

Matches will take place on September 8.

Série A
Merelinense FC x Ponte Barca (D)
SC Mirandela x Atlético dos Arcos AD (D)
GD Prado (D) x CDC Carção (D)
ADCR Juv. Pedras Salgadas x SC Vila Pouca Aguiar (D)
Fafe x ADC Rebordelo (D)
CDC Montalegre x CD Cerveira
SC Maria Fonte x Bragança

Série B
União Madeira x SC Vila Real
Amarante FC x Trofense
Pevidem SC (D) x Berço SC
FC Pedras Rubras x Vizela
CSD Câmara de Lobos x FC Felgueiras 1932
FC Vilarinho (D) x AD Oliveirense
AD Porto da Cruz (D) x AR São Martinho

Série C
FC Arouca – Rebordosa AC (D)
SC São João de Ver  SAD (D) – AD Sanjoanense SAD
SC Espinho – AD Castro Daire
USC Paredes – Lusitânia FC Lourosa
Gondomar SC – Leça FC
CF Canelas 2010 – Valadares Gaia FC
SC Coimbrões – SC Régua (D)

Série D
Mortágua FC (D) x Anadia FC
AD Manteigas (D) x SC Bustelo (D)
CCDR Vila Cortez do Mondego (D) x Ginásio Clube Figueirense
Clube Condeixa x Oliveira do Hospital
SC Beira-Mar x Pampilhosense (D)
Lusitano FC Vildemoinhos x Ançã FC (D)
Recreio Desp. Águeda x CR Ferreira Aves (D)

Série E
CDC Vila Velha Ródão (D) x Caldas SC
AC Marinhense x Fátima
GD Águias do Moradal (D) x GD Vitória Sernache
Sertanense FC x ARC Oleiros
UD Leiria SAD x FC Crato (D)
Eléctrico FC Ponte Sor x Sport Benfica Castelo Branco
GR Amigos da Paz (D) x AD Portomosense (D)

Série F
SU Sintrense SAD x GD O Coruchense (D)
União FC Almeirim (D) x UD Santarém SAD
GD São Roque Ponta Delgada (D) x Torreense
Clube Sintra Football x GS Loures
Alverca x SG Sacavenense
CA Pero Pinheiro (D) x SU 1.º Dezembro
ACDR Coutada (D) x Fayal SC (D)

Série G
Praiense x GD Fabril Barreiro
GD Fontinhas x CD Pinhalnovense SAD
CD Rabo Peixe (D) x Clube Olímpico do Montijo SAD
GD Velense (D) x GD Alcochetense (D)
SC Lusitânia (D) x Amora FC SAD
Real SC SDUQ x Estrela FC (D)
Cl. Oriental Lisboa SDUQ x SC Ideal

Série H
Louletano DC x FC Ferreiras (D)
SC Mineiro Aljustrelense x Vasco Gama AC (D)
SC Olhanense SAD x CF Os Armacenenses
ACD Penedo Gordo (D) x CD Praia Milfontes (D)
Juventude SC (D) x Lusitano GC Moncarapachense (D)
CF Esperança de Lagos x Lusitano GC Futebol SAD

Share:

Author: Administrator